USG kolana – Kiedy wykonać i jak wygląda badanie

Nieprawidłowości w obrębie narządów ruchu mogą wynikać z urazów, kontuzji oraz zmian chorobowych. By móc im przeciwdziałać, trzeba dobrze się im przyjrzeć. To umożliwia badanie ultrasonograficzne. Jest często stosowane przy stawianiu diagnoz medycznych, ponieważ należy do badań bezpiecznych i nieinwazyjnych.

Kiedy wykonuje się USG kolana?

Może być ono niezbędne do oceny obrażeń powstałych w wyniku kontuzji. Pozwala zorientować się, na ile są one poważne i jakiego obszaru dotyczą. Kiedy odczuwa się ból, wskazane jest wykonanie USG kolana, by poznać jego przyczynę. Obejrzenie go z zewnątrz może nie wystarczyć do rozpoznania, w czym jest problem. Ultrasonografia niezbędna jest do oceny zmian wynikłych z występowania chorób reumatologicznych. To badanie jest także niezbędne przy pojawieniu się guza w kolanie. Tę prostą i rzetelną metodę diagnostyczną wykorzystuje się zawsze, kiedy trzeba dokładnie przyjrzeć się różnym częściom kolana, ponieważ są powody, by stwierdzić nieprawidłowości. Czasem USG stawu kolanowego zleca lekarz np. przy zmianach reumatoidalnych albo kontuzjach. Jeśli jednak coś dzieje się niepokojącego z kolanem, to warto nie czekać, ale wybrać się do placówki medycznej. Dzięki temu badaniu uda się określić, co dokładnie dzieje się z tym stawem.

Jak wygląda badanie USG kolana?

W uzyskaniu obrazu wnętrza kolana korzysta się z ultradźwięków oraz ze zjawiska odbijania ich i rozpraszania. Jest to więc metoda bezpieczna i nie ma skutków ubocznych. Jest też bezbolesna i nieuciążliwa, ponieważ nie jest inwazyjna. Badanie USG kolana wykonuje się w ten sposób, że smarowane jest ono żelem i przejeżdża się po nim głowicą aparatury diagnostycznej. Obraz pojawia się na ekranie w czasie rzeczywistym.

Można w ten sposób przyjrzeć się każdej części kolana. Można zobaczyć rzepkę, więzadła, ścięgna czy jamę stawu kolanowego i ocenić stopień oraz rodzaj nieprawidłowości ich dotyczących. Tak dokładne badanie pozwala na stawianie trafnych diagnoz, a nie jest w żaden sposób uciążliwe. Jest bezbolesne i szybkie. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.