Problem z miopatiami

Czym są miopatie

Miopatie to choroby mięśni, których nikomu życzyć nie można. Na samym początku osłabiają tkankę mięśniową, a następnie sprawiają, że mięsnie zaczynają zanikać. Skala zmian może być różna i jest zależna od tego, który typ choroby nas dopadł. Może być to spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak wady genetyczne, zaburzenia hormonalne oraz infekcje – zarówno wirusowe, jak i pasożytnicze czy tez bakteryjne.

Według niektórych naukowców miopatie mogą być także wynikiem ataku nowotworu na nasz organizm oraz brakiem odpowiedniej ilości witaminy D w naszym pożywieniu.

Są także lekarze twierdzący, że miopatię można sobie samemu wywołać po prostu jedząc leki zawierające szkodliwe i toksyczne substancje. Zmiany w organizmie tyczą się pierwotnej tkanki mięśniowej, czyli tej, która ma dla nas największe znaczenie. To nie tylko bóle mięśni, które można by łatwo wyleczyć. To również wiele innych objawów sprawiających, że obniża się napięcie w tkance mięśniowej, która słabnie i niknie w oczach.

Mamy wiele różnych typów miopatii, w zależności od skali nasilenia choroby oraz objawów.

Przykłady miopatii

Przykładami są dystrofie mięśniowe, zespoły i dystrofie miotoniczne, miastenie, rdzeniowy zanik mięśni czy tez miopatie metaboliczne. Kiedy powinniśmy zacząć się martwić? Przede wszystkim wówczas, gdy mięśnie stają się tak osłabione, że mamy ogromną trudność w wykonywaniu codziennych czynności. Prócz tego pojawiają się silne bóle mięśni oraz ich kurczliwość. Stawy stają się krótsze, zmienia się także kształt łydek. Spada masa mięśniowa, zaburzeniu ulega praca mięśnia sercowego.

Chory zaczyna mieć nawet problemy z utrzymywaniem równowagi, coraz gorzej idzie mu poruszanie się – tak zwany kaczy chód. Nie ma możliwości nawet rozluźnienia mięśni szkieletowych. Wszystkie objawy nasilają się, jeżeli wokół panuje niska temperatura, dana osoba jest zmęczona bądź przeżywa stres i silne napięcia emocjonalne. W miopatii charakterystyczna jest niemożność rozprostowania dłoni. Po tym szybko poznasz, czy ktoś choruje czy nie.