Odleżyny i sposoby na zapobieganie im

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest efekt długotrwałego leżenia w łóżku, do którego przykuć mogą nas różnego rodzaju choroby i dolegliwości. Niestety na starość wiele ludzi spotykają takie dolegliwości, w czasie których nie da się wstać z łóżka. Niestety okres rekonwalescencji często trwa znacznie dłużej niż byśmy tego chcieli i znacznie dłużej niż pozwala na to organizm człowieka.

Dlatego też niestety w wielu przypadkach można doczekać się odleżyn, czyli martwicy tkanek podskórnych i skóry, która stale dociśnięta jest do podłoża, które nie pozwoli jej naturalnie oddychać. Nasza skóra, która została wyposażona w liczne komórki wydzielnicze, w tym również gruczoły łojowe i potowe, potrzebuje powietrza i wolnej przestrzeni w swoim pobliżu, aby poprawnie funkcjonować. Zresztą z pewnością już zdążyliśmy zauważyć, że gdy ubierzemy zbyt ciasny ubiór, wówczas odczuwamy świąd oraz pieczenie skóry. Dlatego też nie trudno domyśleć się jakie są efekty długotrwałego leżenia w łóżku.

Podstawą walki z odleżynami jest profilaktyka

Dlatego też tak bardzo ważną rolę w rekonwalescencji oraz poczuciu komfortu przez chorego, mogą mieć >materace przeciwodleżynowe. Co więcej idealną parą dla takiego materacu będzie poduszka ortopedyczna, która zadba o to, aby leżący, nie musiał jeszcze trudzić się z bólami szyjnego odcinka kręgosłupa.

Chyba każdy z nas miał okazję się przekonać jak wiele bólu może sprawić nam kręgosłup, wówczas gdy przez całą noc spaliśmy w jakiejś niedogodnej pozycji. A co dopiero wówczas gdy w łóżku trzeba spędzić nie tylko całą noc, ale również cały dzień. Wiele osób z pewnością zastanawia się co może dać taki materac na odleżyny i dlaczego gwarantuje on chorej osobie lepsze samopoczucie.

Nie zapomnij o poduszkach ortopedycznych

Zresztą podobnie sprawa się ma jeśli chodzi o poduszki ortopedyczne. Całe ich działanie opiera się na strukturze, która wyznacza ich budowę. Wszystkie materace przeciwodleżynowe stworzone są z komór, które są ze sobą połączone. Każda z nich zakończona jest zamkiem, przez który można regulować twardość materaca w konkretnej komorze.

Daje to również możliwość, aby opróżnić komorę z łusek w razie ich zamoczenia. W ten sposób skonstruowane materace mogą mieć nie tylko działanie przeciwodleżynowe, ale również stabilizujące oraz przeciwalergiczne, ponieważ łuski, którymi są napełniane ograniczają rozwój roztoczy kurzu domowego, które są jednym z podstawowych alergenów. Podobnie zbudowana jest również poduszka ortopedyczna pod głowę. Zwykle dostępna w wielu rozmiarach ma podobne właściwości do materaców, a dodatkowo zapobiegają zwyrodnieniom kręgów odcinka szyjnego kręgosłupa.