Czy można poprawić pamięć?

Na pamięć wpływ na bardzo wiele czynników. Oprócz predyspozycji genetycznych olbrzymi wpływ na pamięć ma również stan w jakim znajduje się nasz umysł. Nie można zapominać między innymi o tym, że zmęczony umysł będzie przyswajał informacje znacznie wolniej. Z tego powodu bardzo ważnym czynnikiem dla przysuwania informacji ma odpoczynek. Bardzo często gdy uczymy się i czujemy się już zmęczeni krótka drzemka jest w stanie bardzo korzystnie wpłynąć na proces zapamiętywania. Podobnie dobry sen, czyli taki, który nie jest zbyt krótki a jednocześnie obejmuje fazę głębokiego snu sprawia, że zapamiętane informacje znacznie łatwiej jest odtworzyć następnego dnia. Z tego powodu gdy uczymy się lub czytamy istotne informacje dobrym rozwiązaniem jest udanie się przed snem na spacer, co pozwala właściwe dotlenić mózg. Jakie są najlepsze sposoby na to, jak poprawić pamięć.

Jak pozyskiwać informacje?

Sposób pozyskiwania informacji ma bardzo duży wpływ na to, jak długo dane informacje będziemy mogli pamiętać oraz odtwarzać. Jeśli chcemy zapamiętać ważne informacje, z których będziemy mogli przez długi czas korzystać wówczas doskonałym rozwiązaniem jest powiązać zdobywane informacje z różnymi wydarzeniami z naszego życia, czy pozytywnymi przedmiotami, kolorami, które jednocześnie współgrają z zapamiętywanymi informacjami. W ten sposób znacznie łatwiej będzie nam takie informacje odtworzyć. W momencie gdy odtworzymy określone wydarzenie będziemy mogli połączyć z nim informacje, których się uczyliśmy.

Pamięć a zrozumienie informacji pozyskiwanych

Wiele informacji przestajemy pamiętać, gdyż przestają mieć one znaczenia dla naszego umysłu. Z tego powodu bardzo ważne jest, by dobrze zrozumieć wiadomości, które przyswajamy. Wiedza, które jest przemyślana zapada w pamięć na znacznie dłuższy czas. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku informacji pozyskiwanych na egzaminy, wystąpienia publiczne czy omawianie istotnych raportów w firmie. Jeśli wiedzę nie przemyślimy, czyli odpowiednio nie przyswoimy w krótkim czasie takich informacji nie będziemy pamiętać.