Schorzenie, jakim są odleżyny, może powodować poważne komplikacje. Dla pacjenta spędzającego bardzo wiele czasu w łóżku w bezruchu oznacza to spore ryzyko powstania martwicy skóry. Jest to jedna z chorób, której łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć, częstokrotnie operacyjnie.
Podział odleżyn wg skali Torrance’a
Definicja medyczna odleżyn brzmi mniej więcej tak:
Odleżyny to uszkodzenie tkanki skórnej powstałe w efekcie długotrwałego nacisku w jednym punkcie albo obtarć skórnych lub też ich obu.
Do określenia stopnia uszkodzenia ciała używa się skali odleżyn Torrance’a, która uwzględnia pięć stopni uszkodzenia:
- Zaczerwienienie skóry, które blednie pod wpływem ucisku,
- Skóra nie przestaje czerwienić się pod wpływem ucisku,
- Skóra zdradza uszkodzenie do warstwy podskórnej,
- Odleżyny sięgają warstwy tłuszczowej,
- Skóra jest martwa, pacjent nie odczuwa dotyku, a jedynie wielki ból.
Leczenie pierwszych dwóch stopni ogranicza się do regularnego przewracania pacjenta oraz stosowania maści przeciw odleżynom oraz materacy przeciwodleżynowych. Natomiast zniekształcenia stopnia 3-5 operuje już chirurg.
Materace przeciwodleżynowe
Ponieważ zapobieganie jest zdecydowanie łatwiejszym sposobem na leczenie odleżyn, dlatego tak kluczowe jest zapewnienie miękkiego materaca przeciwodleżynowego oraz regularne przewracanie pacjenta, jeśli sam nie jest w stanie tego dokonać.
Dostępne na rynku materace przeciwodleżynowe pozwalają na wydłużenie czasu od ostatniego przewrócenia ciała z jednej godziny do nawet pięciu. Zazwyczaj stosuje się materace przeciwodleżynowe wykonane z gąbki sztucznej albo nadmuchiwane automatycznie w zależności od ciężaru pacjenta.