Materace przeciwodleżynowe oraz profilaktyka leczenia odleżyn

Schorzenie, jakim są odleżyny, może powodować poważne komplikacje. Dla pacjenta spędzającego bardzo wiele czasu w łóżku w bezruchu oznacza to spore ryzyko powstania martwicy skóry. Jest to jedna z chorób, której łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć, częstokrotnie operacyjnie.

Podział odleżyn wg skali Torrance’a

Definicja medyczna odleżyn brzmi mniej więcej tak:

Odleżyny to uszkodzenie tkanki skórnej powstałe w efekcie długotrwałego nacisku w jednym punkcie albo obtarć skórnych lub też ich obu.

Do określenia stopnia uszkodzenia ciała używa się skali odleżyn Torrance’a, która uwzględnia pięć stopni uszkodzenia:

  1. Zaczerwienienie skóry, które blednie pod wpływem ucisku,
  2. Skóra nie przestaje czerwienić się pod wpływem ucisku,
  3. Skóra zdradza uszkodzenie do warstwy podskórnej,
  4. Odleżyny sięgają warstwy tłuszczowej,
  5. Skóra jest martwa, pacjent nie odczuwa dotyku, a jedynie wielki ból.

Leczenie pierwszych dwóch stopni ogranicza się do regularnego przewracania pacjenta oraz stosowania maści przeciw odleżynom oraz materacy przeciwodleżynowych. Natomiast zniekształcenia stopnia 3-5 operuje już chirurg.

Materace przeciwodleżynowe

Ponieważ zapobieganie jest zdecydowanie łatwiejszym sposobem na leczenie odleżyn, dlatego tak kluczowe jest zapewnienie miękkiego materaca przeciwodleżynowego oraz regularne przewracanie pacjenta, jeśli sam nie jest w stanie tego dokonać.

Dostępne na rynku materace przeciwodleżynowe pozwalają na wydłużenie czasu od ostatniego przewrócenia ciała z jednej godziny do nawet pięciu. Zazwyczaj stosuje się materace przeciwodleżynowe wykonane z gąbki sztucznej albo nadmuchiwane automatycznie w zależności od ciężaru pacjenta.