Ból głowy czy migrena?

Każdego z nas od czasu do czasu na pewno boli głowa. Nie każdy ból głowy jest jednak od razu migreną. Są pewne objawy, które pozwolą nam odróżnić ból głowy wywołany na przykład stresem od migreny. Te najbardziej charakterystyczne objawy, które pozwolą nam odróżnić zwykły ból głowy od bólu migrenowego to przede wszystkim bardzo duże nasilenie tego bólu, pulsujący charakter tego bólu oraz czas jego trwania. Ból migrenowy jest bólem, który może trwać nawet 72 godziny. Dodatkowe objawy, które pozwolą nam odróżnić zwykły ból głowy od migrenowego to wrażliwość na światło lub/i dźwięki, nudności i zaburzenia widzenia.

Dieta a migrena

W naszej diecie często znajdują się potrawy, których spożycie przez osoby chore na migrenę mogą wywoływać ataki bólu migrenowego. Do takich potraw należą: czekolada, czerwone wino, orzechy, glutaminian sodu, sery dojrzewające. Dlatego też osoby cierpiące na bóle migrenowe powinny ograniczyć ilość tych produktów. To, że wspomniane produkty mogą wywołać atak migreny nie oznacza, że należy z nich całkowicie zrezygnować. Znaczne jednak ich ograniczenie na pewno zapobiegnie atakom migreny.

Jak leczy się migrenę?

Migrena to choroba o bardzo indywidualnym przebiegu. Jeśli podejrzewamy, że możemy cierpieć na migrenę koniecznie powinniśmy odwiedzić lekarza. W przypadku podejrzenia migreny warto skonsultować się z neurologiem, gdyż migrena jest chorobą neurologiczną. Lekarz neurolog nie tylko przeprowadzi dokładny wywiad, ale być może zleci także wykonanie pewnych badań diagnostycznych.

Wśród tych badań konieczne może okazać się wykonanie tomografii komputerowej. Leczenie migreny polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych. Leki te, a zwłaszcza leki, które dostępne są bez recepty, bardzo łatwo jest przedawkować, stąd też konieczność pozostawania w stałym kontakcie z lekarzem.

Lekarz może nam przepisać silnie działające leki przeciwbólowe, a te dostępne są tylko na receptę. Warto także unikać stresujących sytuacji, które mogą wywoływać migrenę.