Jak zapobiegać powracającym wzdęciom?

Pełne informacje o przyczynach powstawania wzdęć oraz ich leczenia znajdziesz na tej stronie.

Wzdęcia są dolegliwością bardzo powszechną, która może dosięgnąć naprawdę każdego z nas, absolutnie bez względu na płeć, a także wiek. Często spotyka i małe dzieci, i starsze osoby. Sprawia wiele dyskomfortu, osoba która na nie cierpi może czuć się niezwykle niekomfortowo. Warto zatem dowiedzieć się czegoś więcej o wzdęciach, co nie jest dobre dla naszych jelit, a co powoduje ich uspokojenie.

Co powoduje nadmierne wzdęcia i gazy jelitowe?

Jedną z najczęstszych przyczyn wzdęć jest jedzenie w pośpiechu. Niestety praktykujemy to bardzo często, zwłaszcza z samego rana, kiedy zazwyczaj spieszymy się do pracy, do szkoły lub na uczelnie. Jemy szybko, w pośpiechu, na stojąco, a pomiędzy kęsami połykamy duże ilości powietrza. Jeszcze gorzej jest, jeśli jedząc spacerujemy lub rozmawiamy – wtedy do naszego żołądka wkrada się jeszcze więcej powietrza. Jeżeli cierpisz na wzdęcia i praktykujesz taki sposób jedzenia, koniecznie powinieneś uspokoić tryb swojego życia, zwłaszcza w czasie przyjmowania pokarmów. Kiedy jesz, nie spiesz się, usiądź wygodnie, poświęć kilka lub kilkanaście minut tylko na jedzenie. Efekty i poprawę poczujesz bardzo szybko!

Bardzo niekorzystne dla naszych jelit jest picie napojów gazowanych. Dlaczego? Znajduje się w nich wiele dwutlenku węgla, który w znacznym stopniu rozpycha jelita, prowadząc do wzdęć. Napoje tego typu, posiadają w swoim składzie także niezdrowe cukry, które sprzyjają fermentacji. Dobrze jest zatem, jeśli cierpisz na wzdęcia, zmienić przyzwyczajenia i zamiast gazowanego napoju pić sok lub niegazowaną wodę. Z pewnością będzie to także korzystne dla całego Twojego organizmu – nie tylko dla Twoich jelit.

Na wzdęcia zatem najlepszy jest spokój, spożywanie właściwych pokarmów i unikanie napojów gazowanych. Jeżeli jeszcze zadbasz o wprowadzenie do swojego życia większej ilości ruchu, Twoje problemy ze wzdęciami szybko się zakończą. Nie bądź niewolnikiem swoich złych przyzwyczajeń, przez które niejednokrotnie musisz cierpieć cały dzień. Zmień tylko niektóre z nich, a od razu poczujesz znaczną ulgę!