Zapalenie pochwy u dziewczynki

To, że zapalenie pochwy może dotyczyć kobiet praktycznie w każdym weku jest prawdą. Mogą się o tym przekonać rodzice córek, ponieważ w niektórych przypadkach infekcje dróg intymnych zdarzają się już kilkulatkom, a nawet niemowlakom.

Jedne kobiety maja większe tendencje do zapadania na infekcje intymne i inne mniejsze i niestety w niektórych przypadkach objawia się to już we wczesnym dzieciństwie. Co świadczy o tym, że dziewczynka cierpi na zapalenie pochwy. Niekiedy objawy te są nieco inne niż u kobiety dorosłej. Można jednak znaleźć pewne cechy wspólne. Zazwyczaj mamy tu do czynienia przede wszystkim ze swędzeniem, pieczeniem, zaczerwieniem , jak również z upławami (niekiedy o nieprzyjemnym zapachu).

Czasami zdarzają się także plamienia. Bardzo często za infekcje pochwy u dziewczynki winę ponosi podrażnieni śluzówki, które wywołuje stan zapalny, a tym samym łatwiejszy dostęp do pochwy dla drobnoustrojów. Podrażnienia takie może zaś spowodować przykładowo jeżdżenia na rowerze, zbyt ciasna bielizna, wszędobylski piasek, czy włożenie do narządów płciowych jakiegoś przedmiotu. Z takim stanem rzeczy możemy mieć także do czynienia po przebytej kuracji antybiotykowej, kiedy naturalna flora bakteryjna pochwy zostaje zaburzona. Niekiedy za zapalenie pochwy odpowiadają także pasożyty. Należy pamiętać, że odbyt i ujście pochwy znajdują się stosunkowo blisko. Z tego powodu pasożyty mogą się swobodnie przemieścić. Więcej na stronie http://www.albothyl.pl/pytania/64.html

Jak powinna wyglądać profilaktyka?

W przypadku niemowlaków należy pamiętać o bardzo częstej zmianie pieluszki i właściwym podcieraniu dziecka w kierunku do sromu do odbytu. Należy używać delikatnych kosmetyków dla dzieci, takich które nie powinny wywoływać podrażnień. Bardzo ważne jest także bielizna. Nie może być zbyt obcisła, uszyta z naturalnych przewiewnych tkanin np. z bawełny. Jeśli za infekcja już się przydarzy konieczna jest wizyta u lekarza. Podczas takiej wizyty specjalista zazwyczaj pobiera wymaz, aby ocenić z jakim rodzajem infekcji ma do czynienia, to pozwala mu też dobrać właściwe leczenie.