Uzyskiwanie refundacji NFZ na sprzęt dla niepełnosprawnych

Ostatnie rozporządzenia ministerialne sprawiły, że sprzęt dla niepełnosprawnych jest możliwy do zakupienia na własność przez większość ludzi. Dzięki dofinansowaniu będzie możliwe uzyskanie znacznie niższej ceny dla nas, niż gdybyśmy starali się pozyskać sprzęt dla niepełnosprawnych na własną rękę.

Osobą odpowiedzialną za wydawanie dokumentów upoważniających do ubiegania się o zwrot kosztów jest lekarz. Nie musi on być specjalistą z ortopedii albo innej dziedziny lekarskiej. Wystarczy nawet konsultacja z lekarzem z naszej przychodni rodzinnej. Sprzęt dla niepełnosprawnych jest wydawany w dosyć łatwy sposób, jeśli została nam orzeczony stopień niepełnosprawności.

Za to bardzo ważne jest to, że nie dostajemy pieniędzy bezpośrednio do ręki, lecz jedynie otrzymamy zwrot kosztów albo nawet ulgę przy zapłacie. Wstępne koszty i tak sami musimy pokryć.

Co więcej, każdy producent urządzeń medycznych, który oferuje sprzęt dla niepełnosprawnych, musi mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, jeśli chcemy zakupić u niego na przykład ortezy z dofinansowania.

Rodzaje sprzętu dla niepełnosprawnych refinansowane

Ustawa wymienia, jakie rodzaje sprzętu dla niepełnosprawnych są refundowane. Są to trzy grupy, które można podzielić na:

  • przedmioty ortopedyczne &nbsp