Leczenie skoliozy przy pomocy gorsetów ortopedycznych

Skolioza jest chorobą charakterystyczną dla dzieci w wieku do 15 oraz 17 lat. Po prawdzie większość z nich przechodzi drobne wady kręgosłupa, które są następnie korygowane w trakcie uprawiania sportów oraz ćwiczeń postawy. Niemniej jeśli dojdzie do dłuższego uszkodzenia prawidłowej krzywizny kręgosłupa, wymagane będą gorsety ortopedyczne.

Kości kręgosłupa u dzieci w okresie przed dojrzewaniem zawierają jeszcze stosunkowo dużo tkanek miękkich jak chrząstki. Dopiero uwolnienie hormonów pozwoli na wykształcenie się twardszych tkanek. W efekcie przez ten czas kręgi mogą dosyć swobodnie układać się, co może powodować nieprawidłowości w postawie. Skolioza jest efektem tych nieprawidłowości.

Jeśli dziecko nosi ciężkie przedmioty, jak na przykład plecak na jednym ramieniu, albo notorycznie garbi się, może dojść do odkształcenia postawy ciała. Pierwszym krokiem w leczeniu są zajęcia korekcyjne na gimnastyce. Mają one na celu aktywne wyprofilowanie kręgosłupa.

Jednak czasami skolioza osiąga stopień nienadający się do jedynie naprawienia poprzez ćwiczenia. W takim momencie lekarze-ortopedzi przepisują dziecku gorset ortopedyczny, którego celem jest stałe kontrolowanie poprawnej postawy ciała. Gorsety dzielą się na różne odmiany, w zależności od choroby albo potrzeb (niektóre gorsety mają na celu odciążenie kręgosłupa, a nie leczenie jego krzywizn).

Poduszki ortopedyczne na bóle karku

A co zrobić, jeśli dziecko albo my sami skarżymy się na bóle karku po nocy? Najprawdopodobniej przyczyną jest płaska albo zbyt wysoka poduszka. Większość dostępnych na rynku nie ma na celu prawidłowego ułożenia naszej szyi i kręgów szyjnych. Ale z drugiej strony większość z nas nie posiada problemów z tym.

Poduszki ortopedyczne są wyprofilowanymi odpowiednikami, które równomiernie rozkładają ciężar głowy w poziomej pozycji. I tak pod szyją znajduje się pogrubienie podtrzymujące ją w czasie snu, a sama głowa posiada zagłębienie, aby swobodnie opaść. Cały kręg szyjny jest utrzymany w poziomej pozycji dzięki poduszce ortopedycznej.