Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

Zabieg depilacji laserowej może być wybawieniem dla kobiet, które borykają się z problemem nadmiernego owłosienia. Polecany jest także osobom mającym tendencję to wrastania włosków, co prowadzi do powstawania uciążliwych stanów zapalnych. Depilacja laserowa pozwala na całkowite usunięcie niechcianego owłosienia, jednak zabieg trzeba przeprowadzić w kilku sesjach.

Niestety, nie każdy może poddać się takiemu zabiegowi. Przeciwwskazaniem jest opalona skóra, wszelkie podrażnienia, przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwdepresyjne, antybiotyki), ciąża lub infekcje. Zabieg jest najskuteczniejszy u osób posiadających ciemne owłosienie. Depilacja laserowa nóg i bikini, przeprowadzona na włosach rudych lub blond zazwyczaj jest nieefektywna. Przed zabiegiem nie wolno stosować bronzerów, samoopalaczy oraz beta karotenu.

Na depilację laserową należy się odpowiednio przygotować, dlatego przed umówieniem konkretnego terminu najlepiej skonsultować się z kosmetyczką lub lekarzem, aby ustalić szczegóły. Miesiąc przed planowanym zabiegiem nie wolno usuwać owłosienia. Zabronione jest stosowanie retinoidów – zarówno doustnie jak i w formie maści. Na kilka tygodni przed depilacją należy całkowicie zrezygnować z wszelkich leków fotoalergicznych oraz fototoksycznych. Należy pamiętać, że do tych grup należą także zioła: między innymi dziurawiec i nagietek. Koniecznie trzeba zrezygnować z opalania się i stosowania kosmetyków brązujących co najmniej na 3 tygodnie przed planowanym zabiegiem.

Przed przystąpieniem do depilacji laserowej pacjent wypełnia krótką ankietę, w której zawarte są pytania na temat zdrowia, przebytych chorób oraz zażywanych leków. Następnym krokiem jest przeprowadzenie specjalnej próby laserowej na niewielkim fragmencie skóry, aby sprawdzić jej stopień wrażliwości. Jeśli nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia depilacji, lekarz używa lasera do zniszczenia mieszków włosowych. Depilacja laserowa musi być powtórzona kilkukrotnie, co w większości przypadków zapewnia długotrwały efekt gładkiej skóry.