Cierpisz na infekcje intymne? Poradnik dla kobiet

Kobieta, której zależy na zdrowiu intymnym, powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Najlepiej robić to raz na pół roku,a także zawsze wtedy, gdy pojawią się jakieś niepokojące objawy. Rzecz jasna, kobiety w ciąży powinny być zaś pod stałą opieką ginekologiczną.

 

Wcześnie wykryta infekcja

Im wcześniej wykryje się objawy chorobowe, tym łatwiej i skuteczniej będzie im można zaradzić. Czasami choroba zaczyna się na długo zanim odczujemy jej skutki. Jeżeli wtedy się ją wykryje, podczas rutynowego badania ginekologicznego, leczenie okaże się szybkie i niezwykle efektywne. Gdy zaś pojawią się pierwsze objawy i dopiero wtedy zgłosimy się do lekarza, trzeb a będzie nastawić się na dłuższa terapię. Gdy zaś „przechodzimy” chorobę i będziemy zwlekać z pójściem do lekarza, aż objawy nasilą się nie do wytrzymania, wtedy leczenie może okazać się niezwykle długie i skomplikowane.

Infekcje układu rodnego można wykryć podczas standardowego badania ginekologicznego. Czasami jednak, aby rozpoznać jej charakter i dobrać odpowiednią kurację, niezbędne są dodatkowe badania, jak USG, cytologia, a nawet pobranie wycinka z wnętrza pochwy.

 

Skuteczna terapia

Skuteczna terapia, która zlikwiduje wszelkie infekcje intymne, opiera się na podaniu pacjentce antybiotyku, środków przeciwzapalnych czy przeciwgrzybicznych, w zależności od rodzaju choroby. Jednocześnie koniecznie trzeba podawać probiotyki, które zapobiegną wyjałowieniu pochwy i pojawieniu się kolejnej infekcji.

Leki na choroby układu płciowego podawane są często w formie globulek dopochwowych oraz czopków doodbytniczych. Czasami stosuje się tez tabletki doustne. Aplikacja globulek i czopków jest zwykle nieprzyjemna i grozi tez późniejszymi upławami, ale za to okazuje się bardzo skuteczna i nie obciąża układu pokarmowego. Z kolei tabletki działają wolniej i mogą okazać się niebezpieczne dla żołądka oraz wątroby, ale ich zażywanie mniej komplikuje nam życie.

Podczas leczenia bardzo ważne jest też powstrzymanie się do kontaktów seksualnych, które mogłyby dodatkowo podrażniać pochwę.