Kiedy coś niedobrego dzieje się z naszym gardłem np. uciążliwa chrypka utrzymuje się zbyt długo. Albo dokucza nam ciągły nieżyt nosa, a do tego „zatyka się” ucho to znak, że już najwyższy czas odwiedzić laryngologa. Oczywiście najpierw musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie, no chyba, że wybierzemy się na wizytę prywatną, wtedy możemy uzyskać pomoc natychmiastowo. Dobrze, ale czym tak dokładnie zajmuje się laryngologia i skąd się wywodzi?
Laryngologia jako specjalizacja
Laryngologia, a właściwie otorynolaryngologia jest jedną z 40 podstawowych specjalizacji lekarskich. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem i profilaktyką chorób: ucha, nosa, zatok przynosowych, jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, przełyku, głowy, szyi oraz przyległych do nich struktur, a także narządów zmysłów – słuchu, równowagi, węchu i smaku. Jest to zatem dziedzina bardzo rozległa i dla nas istotna. Ponieważ zaburzenie któregoś z wyżej wymienionych narządów może prowadzić do upośledzenia podstawowych funkcji organizmu, a także do uszkodzenia określonych zmysłów. Dlatego też powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza, jeżeli towarzyszą nam objawy takie jak:
– szumy uszne, niedosłuch, głuchota
– chrapanie, bezdechy senne
– krwawienie z nosa, polipy nosa, jego urazy i złamania
– zapalenia i przerost migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego
– zapalenia ucha
– częste zapalenia gardła, krtani lub zatok
– zawroty głowy i zaburzenia równowagi
– choroba Meniere’a
– otoskleroza
– nowotwory w obrębie głowy i szyi
– długotrwała chrypka
– oddychanie przez usta
– zaburzenia połykania (dysfagia)
– niedowłady i porażenia narządów głowy i szyi.
Wczesna diagnostyka pozwoli nam uniknąć o wiele poważniejszych powikłań i daje szansę na pełne wyleczenie. Podczas wizyty lekarz laryngolog korzysta z różnego sprzętu optycznego, aby uwidocznić mikrostruktury oraz obszary niedostępne dla ludzkiego oka. Jednym z takich podstawowych narzędzi jest otoskop. W niektórych sytuacjach używany jest endoskop lub mikroskop, bądź audiometr – urządzenie do badania słuchu odbiorczego. Do badania węchu stosuje się testy czynnościowe polegające na obserwacji pracy rzęsek wyściełających jamę nosową. Diagnostyka chorób zatok stosuje natomiast standardowe metody obrazowania: zdjęcia RTG lub tomografię komputerową. Do badania krtani i tchawicy używa się laryngoskopu. Struktury można również obejrzeć wprowadzając przez nos giętki fiberoskop lub przez jamę ustną aż do oskrzeli – bronchoskop.