Siła woli i zdrowie

Siła woli i zdrowie

Bycie zdrowym to nie dar ale wysiłek. Aby zachować własne ciało w odpowiedniej kondycji niezbędne jest jedzenie odpowiednich produktów oraz dbanie o odpowiednie dawki ruchu fizycznego. Dlaczego mimo tego, że tak wiele osób rozumie, że zdrowie jest najważniejsze tylko nieliczni są w stanie o nie na poważnie dbać?

Siła woli

Okazuje się, że podstawowym warunkiem dbania o zdrowie jest siła woli. Osoby, które mają słabą wolę nie radzą sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nimi zdrowy tryb życia. Nie są one w stanie sprawdzać, że witamina D jest dostępna w rybach, które o wiele lepiej jeść niż mięso czerwone. Osoby ze słabą wolą nie widzą także związku między jedzeniem warzyw a lepszym samopoczuciem.

Co zrobić?

warzywa i owoceSkoro wiemy, że to właśnie siła woli stoi za byciem zdrowym to należy się zastanowić jak możemy to zmienić. Najlepszym sposobem jest stopniowe podejście. Po pierwsze, nie możemy się zmuszać do nagłej zmiany diety. Zmiana (jakakolwiek) to proces, który wymaga czasu. Nie możemy liczyć, że po jednej nocy będziemy bez problemu zajadali makrele (witamina D jest w nich) lub grejpfruty (witamina C). Po drugie, należy postawić na zmianę poprzez nieświadome nawyki. Mamy tu na myśli aranżowanie planu naszego dnia codziennego w taki sposób, że lepsze jedzenie i ruch fizyczny stają się w sposób nieświadomy jego kluczowymi elementami. Oczywiście nawyki stają się codziennością (wchodzą w krew) powoli i trzeba sobie zdawać z tego sprawę.

Dlaczego warto się poświęcić?

Nikt oczywiście nie mówimy, że takie dbanie o zdrowie będzie czymś łatwym. Wręcz przeciwnie. Dbanie o zdrowie może kosztować nas dużo wysiłku i czasu. Bieganie, sprawdzanie ile dany produkt ma witamin – to wszystko wymaga energii i chęci z naszej strony. Na szczęście, jeśli wykażemy się odpowiednią siłą woli to rezultaty okażą się lepsze niż myśleliśmy. Poprawi nam się nie tylko samopoczucie, ale poczujemy także, że mamy więcej energii i że chce nam się robić znacznie więcej rzeczy niż w przeszłości. To wszystko razem wzięte będzie należytą nagrodą za wysiłek jakim jest dbanie o zdrowie.