badanie-ginekologiczne-podczas-ciazy

Profilaktyka ginekologiczna na pierwszym miejscu

Każda kobieta w pewnym momencie swojego życia zetknie się z lekarzem ginekologiem. Często dla młodych kobiet takie doświadczenie wydaje się wręcz niewyobrażalne, które kojarzy się ze wstydem wynikającym z konieczności odkrycia przez obcą osobą intymnych miejsc. Aktualnie zarówno szkoła, jak i rodzice skutecznie uświadamiają młode dziewczyny, że badanie ginekologiczne to w gruncie rzeczy nic strasznego i uczą je odpowiedniego podejścia do tej kwestii, aby zminimalizować poczucie dyskomfortu w tej kwestii.

Objawy które wymagają zgłoszenia do ginekologa

badania-ginekologiczne

Ginekologia jak wiemy jest dziedziną medycyny, zajmującą się profilaktyka i leczeniem chorób kobiecego układu płciowego. Konieczne jest więc zaplanowanie wizyty u lekarza, nawet jeśli Panią nic nie dolega, a wyłącznie w celach profilaktycznych. Kiedy jednak bezwzględnie należy zgłosić się do ginekologa?
Wówczas, gdy zauważamy objawy zbyt wczesnego lub przeciwnie opóźnionego dojrzewania płciowego, nieregularność, zbyt duża częstotliwość i obfite miesiączki, sile bóle menstruacyjne czy bóle w podbrzuszu, które nie są związane z cyklem menstruacyjnym. Im szybciej dotrzemy do lekarza tym większa szansa na wykrycie stanów chorobowych. Zdarza się niestety tak, że kobieta choruje, chociaż nie jest jeszcze tego świadoma, gdyż objawy niestety nie występują od razu, a pierwsze z nich mogą świadczyć o zaawansowaniu choroby.

Na czym polega badanie ginekologiczne

Dojrzałe kobiety dokładnie wiedzą czego spodziewać się po wizycie u ginekologa, jednak dla ich młodszych koleżanek stanowi to pewnego rodzaju tajemnicę, o którą niejednokrotnie wstydzą się pytać. Ważne, aby wiedziały, że to badanie, które nie boli, ewentualny ból związany z koniecznością przeprowadzenia badania, np. cytologii jest znikomy. Badanie ginekologiczne obejmuje dwie części – rozmowę, czyli zebranie wszelkich informacji dotyczących zdrowia pacjentki i badanie, czyli sprawdzenie czy w obrębie zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych nie dzieje się nic złego. Drugi etap może obejmować badanie palpacyjne, ale także ultrasonograficzne przez brzuch lub skuteczniejsze dopochwowe oraz pobranie wymazu do badań (cytologia).