aparat usg

O dopplerowskim USG stosowanym w większości klinik medycznych

Wydaje mi się, że każdej osobie czytającej tren artykuł przynajmniej obiła się o uszy tematyka badań dopplerowskich. Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce różnych chorób, jakie mają miejsce w układzie krążenia. Pozwala nam to między innymi ocenić przepływ krwi w największych z naczyń krwionośnych znajdujących się we wnętrzu organizmu.

USG dopplerowskie wykorzystuje przede wszystkim zmiany częstotliwości różnych ultradźwiękowych fal, które odbijają się od krwinek poruszających się w osoczu. Dzięki szczegółowej analizie odbitej ultradźwiękowej fali, możemy precyzyjnie wykreślić kierunek, w jakim płynie krew. Zazwyczaj możliwe jest również określenie relatywnie dokładnie prędkości jej przepływu.

Działanie aparatu USG

przygotowanie-do-badania-usg

Jak działa dopplerowski aparat? Załóżmy, że chcemy wykonać przykładowo USG serca. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ jest to silnie ukrwiony narząd. Głowica aparatu wysyła ultradźwiękową falę, która odbija się od krwinek znajdujących się w badanej tkance. Następnie fala powraca do głowicy.
Każdy profesjonalny lekarz, który wykona takie badanie, zauważy, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a w którym miejscu dochodzi do jej cofania się.Należy tutaj jednak również wspomnieć o tym, że możemy wykonywać badania dopplerowskie tylko i wyłącznie na tkankach dobrze ukrwionych. Dlatego nie jest możliwe wykonanie metodą dopplerowską USG tarczycy, albo grasicy.
Celem dopplerowskiego badania jest zazwyczaj wykrycie schorzeń żylnych, bądź tętniczych. Jest to bardzo istotne, ponieważ te przypadłości mogą doprowadzić do udaru mózgu, zawału serca, a nawet zatorowości płucnej, jeśli nie zostaną wyleczone odpowiednio wcześnie.

Co najczęściej ukazują wyniki USG dopplerowski wykonanego metodą dopplerowską? Jednymi z najczęściej widywanych rezultatów badań są wykrycia zwężeń miażdżycowych w szyjnych tętnicach. Nie jest tajemnicą, że niedokrwienie mózgu ma zazwyczaj fatalne skutki.
Uważam, że opisałem tematykę dopplerowskich badań wystarczająco szczegółowo. Według mnie każdy powinien wykonać na swoim organizmie ten typ ultrasonografii.