Leczenie chrapania

Głośne, uciążliwe, jak również niekiedy niebezpieczne dla organizmu chrapanie to problem, z którym boryka się ponad 30% całego społeczeństwa. Choć dolegliwość ta nie zagraża bezpośrednio życiu, to z pewnością może powodować wiele niekorzystnych czynników wpływających na zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto zaburza sen osoby borykającej się ze schorzeniem, jak i osób odpoczywających w pobliżu. Czym jest chrapanie? Jakie czynniki najczęściej wywołują ten stan? Jak leczyć dolegliwość?

Diagnostyka i leczenie chrapania.

Chrapanie to stan, w którym język nienaturalnie wibruje wprowadzając w podobne ułożenie podniebienie miękkie, podczas wdychania powietrza. Okoliczność ta następuje zazwyczaj w trakcie snu i spowodowana jest utrudnionym przepływem pobieranego powietrza. Chrapanie może być objawem wielu chorób i dysfunkcji, z których jednym z poważnych może okazać się bezdech senny. Utrudnienia te mogą również być spowodowane różnego rodzaju alergiami, otyłością, osłabieniem mięśni gardła czy skrzywiona przegroda nosowa. Jak radzić sobie z chrapaniem? Jak wygląda leczenie chrapania? Jakie narzędzia wykorzystywane są do diagnostyki i terapii przeciwko chrapaniu?

Diagnostyka chrapania, jak również ustalenie jego przyczyn jest głównym aspektem w drodze do skutecznego pozbycia się problemu. Oprócz słyszalnych i wyczuwalnych odgłosów nocnego chrapania warto wykonać kilka ważnych badań, które pozwolą określić stan zaburzenia, dobrać metodę leczenia, jak również poprawić komfort snu i odpoczynku. Wśród najbardziej popularnych działań diagnostycznych warto wyróżnić:

polisomnografię – badanie i rejestrowanie czynności organizmu podczas snu. Wynik ukazany jest w formie zapisu zmieniających się parametrów,
rynomanometrię – badanie drożności górnych dróg oddechowych oraz przepływu powietrza przez nos,
fiberoendoskopię – badanie obrazowe nosa, krtani i innych przestrzeni gardłowych za pomocą specjalnego wziernika z kamerą.

Leczenie chrapania oraz przebieg terapii uzależnione jest od poziomu zaawansowania dolegliwości, jak również źródła jej pochodzenia. Wśród popularnych metod eliminowania problemu są:

 • leczenie zabiegowe,
 • leczenie laserowe,
 • zmiana diety i codziennych nawyków,
 • odstawienie używek i alkoholu,
 • stosowanie odpowiednich aparatów wspomagających oddychanie, itp.

Leczenie chrapania – narzędzia terapeutyczne.

Wyeliminowanie męczącego i dokuczliwego schorzenia ściśle uzależnione jest od przyczyn jego powstania. Metody terapeutyczne dopasowywane są indywidualnie, a samo leczenie wymaga niekiedy codziennego stosowania odpowiednich środków i narzędzi. Jakie technologie wspomagając ówczesne leczenie chrapania? Które ze sprzętów pomogą uzyskać spokojny i niczym niezaburzony sen?

Do głównych metod i urządzeń wspomagających proces leczenia, jak również umożliwiających pozbycie się problemu należą:

 • laser – sprzęt stosowany w radiochirurgii falowej, pozwalający na cięcia malutkich elementów gardła ograniczających przepływ powietrza,
 • plastry, listki, aerozole ograniczające chrapanie ,
 • stosowanie specjalnych urządzeń CPAP oraz koncentratorów tlenu,
 • operacyjne nastawianie przegrody nosa,
 • wszczepianie mikro implantów,
 • radiokoagulacja,
 • wiele innych.

Odpowiednią terapię leczenia należy ustalić ze specjalistą poruszającym się w obszarze laryngologii, otolaryngologii, chirurgii czy pulmonologii.