Implanty stomatologiczne zostały wynalezione w 1952 roku przez szwedzkiego chirurga ortopedycznego Per-Ingvar Brånemark. Dzisiaj są uważane za standardowe uzupełnienie brakujących zębów.
Implanty stomatologiczne są wkładem tytanowym, który umieszczany jest w kości szczękowej i pozwala na bezpieczne scalenie z kością w ciągu kilku miesięcy. Jest on materiał całkowicie biozgodny, a co za tym idzie organizm uznaje go za swoją integralną część.
Co to jest implant stomatologiczny?
Implant stomatologiczny działa, jako zamiennik korzenia brakującego zęba. Z kolei ten „sztuczny korzeń zębów” służy do zastępowania zęba lub mostka. Posiadanie implantu stomatologicznego połączonego z kością szczęki jest najbliższą rzeczą do naśladowania naturalnego zęba, ponieważ nie wpływa na pobliskie zęby i ma dużą stabilność. Proces syntezy implantu stomatologicznego i kości szczękowej nazywa się „osseointegogacją”. Z upływem czasu technologia i nauka poszły w kierunku znacznej poprawy wyników implantacji, współczynnik sukcesu implantów stomatologicznych jest obecnie zbliżony do 98%. Kiedy ktoś potrzebuje implantu stomatologicznego? Implanty stomatologiczne mogą zastąpić pojedynczy ząb, kilka zębów lub wszystkie zęby. Celem wymiany zębów jest przywrócenie ich funkcji, jak również estetyki. Jeśli chodzi o wymianę zęba, na ogół istnieją trzy opcje:
- Usuwalny sprzęt stomatologiczny (protez pełnych lub protez częściowych),
- Stały mostek dentystyczny (cementowany) oraz
- Implant dentystyczny.
Podjęcie decyzji o wyborze zależy od wielu czynników. W szczególności do implantów stomatologicznych czynniki te obejmują:
Położenie brakującego zęba lub zębów,
- Ilość i jakość kości szczękowej, w której ma być umieszczony implant
- Zdrowie pacjenta,
- Koszt,
- Preferencje pacjenta.
Chirurg stomatologiczny bada teren, który ma być rozpatrzony w implantach i dokonuje klinicznej oceny, czy pacjent jest dobrym kandydatem na taki zabieg. Istnieją zalety przy wyborze implantu stomatologicznego do wymiany zęba. Można je wymienić bez uszkodzenia lub zmiany przyległych zębów. Ponadto, ponieważ implanty integrują się z strukturą kości, są bardzo stabilne i mogą mieć wygląd identyczny jak naturalne zęby.